Pozytywizm
Pozytywizm
autorem artykułu jest Lech Wilczyński
Termin „pozytywizm” używany jest zamiennie z terminem „realizm”. Korespondencja tych dwóch słów –Å›wiatopoglÄ…du i stylu epoki oraz głównego prÄ…du literackiego dużo mówi o charakterze epoki, w której przeważaÅ‚a tendencja do jak najbardziej szczegółowego, realnego, majÄ…cego odbicie w rzeczywistoÅ›ci ujmowania Å›wiata w sztuce. „Powieść to zwierciadÅ‚o przechadzajÄ…ce siÄ™ po goÅ›ciÅ„cu” – to zdanie Stendhala bardzo wyraźnie okreÅ›la kierunek, w jakim szÅ‚a sztuka pozytywizmu.
SkÄ…d wziÄ…Å‚ siÄ™ termin, okreÅ›lajÄ…cy epokÄ™? Od przymiotnika „pozytywny”, ale trochÄ™ inaczej rozumianego niż dzisiaj, oznaczaÅ‚ coÅ› wzorcowego, doskonaÅ‚ego, peÅ‚nego. Nazwa ta powstaÅ‚a w opozycji do tendencji romantyzmu, gdzie w sztuce liczyÅ‚a siÄ™ oryginalna forma, nowe rodzaje, niezwykÅ‚a treść, Å›wiat realny, ale jednoczeÅ›nie peÅ‚en fantazji. Termin pozytywizm powstaÅ‚ dziÄ™ki Augustowi Comte, autorowi dzieÅ‚a Kurs filozofii pozytywnej. Zwolennik tej filozofii podkreÅ›laÅ‚ potrzebÄ™ badania wyłącznie przedmiotów rzeczywistych, rozważaÅ‚ pożyteczne tematy, zajmowaÅ‚ siÄ™ problemami, które mogÄ… dać wymierne efekty. WedÅ‚ug filozofa wzorem dla praw rzÄ…dzÄ…cych spoÅ‚eczeÅ„stwem mogÅ‚y być tylko nauki przyrodnicze.
Pozytywizm trwa od 1864 roku do 1890 lub 1895 roku. Data początku nowej epoki jest wyraźna, bo wyznacza ją upadek powstania styczniowego. Nie można jednak określić dokładnie daty końcowej, ponieważ wpływ pozytywizmu na literaturę jest dość znaczny nawet po zapoczątkowaniu nowych tendencji modernizmu. Poza tym daty, ramy epoki zawsze pozostają tylko umowne, ponieważ w przypadku każdej epoki można znaleźć bez problemu wybitnych twórców, którzy pisali w konwencjach starej epoki już w momencie nastania nowego okresu w historii literatury.
--
Warszawski antykwariat humanistyczny Atticus
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Zastosowanie hal namiotowych
Charakterystyka Incoterms 2000
Bądź lekka latem
Emerytura, czyli życie w nędzy bez pieniędzy
Jak przygotować się do udziału w targach?